O projekcie

LABA jest cyklicznym, kompleksowym projektem z zakresu edukacji regionalnej adresowanym do edukatorów i młodzieży z obszaru Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego oraz przedstawicieli podkarpackich instytucji kultury. Głównym założeniem LABY jest odkrywanie niezwykłych miejsc i postaci związanych z historią i kulturą regionu rzeszowskiego poprzez zabawę. W tym celu są systematycznie opracowywane i udostępniane na wolnej licencji SPACEROWNIKI LABA, które stanowią nową formę dydaktyczną wykorzystującą nowoczesne technologie w edukacji regionalnej. Poprzez realizację projektu zachęcamy kolejne pokolenia do odkrywania regionalnej kultury i historii, poszerzamy ofertę edukacji kulturalno-regionalnej oraz przyczyniamy się do integracji środowisk kultury, edukacji i turystyki.

LABA w skrócie to:
  • tematyczne trasy po Rzeszowie opracowane w formie Spacerowników LABA wzbogaconych o mapki z QR kodami, które skrywają zagadki gry miejskiej;
  • warsztaty tworzenia gier miejskich i wycieczki po Rzeszowie dla edukatorów regionalnych;
  • spacery/ konkursy / gry miejskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Rzeszowie;
  • partnerstwo instytucji kultury, edukacji i turystyki na rzecz edukacji regionalnej.

Głównym produktem projektu są SPACEROWNIKI LABA, które zawierają propozycje edukacyjnych ścieżek spacerowych po Rzeszowie. Każdy Spacerownik LABA to również interaktywna KARTA GRY MIEJSKIEJ, która pod kodami QR ukrywa różnorodne zagadki regionalne. Interaktywne zadania i ciekawostki nie tylko wzbogacają wiedzę, ale kształtują też spostrzegawczość, logiczne myślenie i orientację w terenie. Aby móc wziąć udział w grze potrzebny jest smartfon lub tablet z dostępem do Internetu i aplikacją do odczytywania kodów QR zapisanych na mapie. Swobodny spacer wzdłuż proponowanej trasy pozwala odkryć Rzeszów z nieznanej dotąd strony poprzez zabawę.

Do tej pory powstały SPACEROWNIKI LABA w czterech tematach:

  1. Śladem Edwarda Janusza – ścieżka prezentująca Rzeszów z lat galicyjskich i nawiązująca do fotograficznego dziedzictwa zakładu E. Janusza;
  2. Śladem mniejszego braciszka św. Franciszka – ścieżka prezentująca dzieciom miejsca i obiekty w centrum Rzeszowa poprzez przygody ptaszka Klemensa poszukującego serca miasta;
  3. Wyprawa lisa – ścieżka prezentująca przyrodniczą stronę osiedla Staromieścia i gen. Grota Roweckiego;
  4. Śladem Freda Zinnemanna – ścieżka prezentująca Rzeszów z początków XX wieku, kulturę żydowską i postać Freda Zinnemanna.

Istotnym celem projektu LABA jest angażowanie edukatorów w działanie na rzecz lokalnej społeczności poprzez organizację zajęć edukacyjnych w formie gry/spaceru po Rzeszowie dla grupy młodzieży w oparciu o spacerowniki LABA. W związku z tym organizowane są projektowe warsztaty i konkursy, w których najbardziej aktywni zwiedzający nagradzani są biletami wstępu do rzeszowskich instytucji kultury lub bonami na lekcje muzealne dla całych klas. W ramach konkursu „Odkryj na LABIE Rzeszów”, który miał miejsce w październiku i listopadzie 2017 r. przekazano uczestnikom 10 podwójnych zaproszeń do Teatru Maska, 40 podwójnych zaproszeń do Muzeum Dobranocek i Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz 3 bony na lekcje muzealne w Atelier Aparat Caffe.

Projekt LABA jest realizowany przez Fundację Rzeszowską we współpracy z Estradą Rzeszowską, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, Fundacją Aparat Caffe, Teatrem Maska, Muzeum Dobranocek, Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym Oddział Rzeszów, studiem multimedialnym BZFZ i studiem BSC Projekt oraz współfinansowany ze środków Województwa Podkarpackiego.

Informujemy, że pilotażowa edycja projektu została zakończona w 2017 r. Zachęcamy do korzystania ze Spacerowników LABA, do śledzenia aktualności projektowych i do wzięcia udziału w drugiej edycji, która zostanie ogłoszona w 2018 r.